Stavba divadla z pivních beden, balíků slámy a hlíny.

05.01.2015 23:13

Na konferenci bude prezentována stavba divadla Stanica na slovensku. Stavba tohoto divadla byla provedena z pivní beden, balíků slámy a hlíny. Stavbu představí Ints Plavnieks.

Tritisíc pivných prepraviek, 800 slamených balíkov, 10 m3 obyčajných dosiek , 60 OSB dosiek, 120 starých železničných podvalov, 12metrový lodný kontajner, 2 tatrovky ílovitej hliny, 10tisíc klincov, 1 km závitových tyčí, tisíc matíc, spojok a podložiek, 1500 vrutov do dreva, 1 tatrovka štrku na vyrovnanie terénu, 1 predlžovací kábel na prívod elektriky, 2 fúriky, jedno malé lešenie a neuveriteľných 7-tisíc eur stačili na to, aby v Žiline v roku 2009 vyrástol nový priestor pre súčasné umenie i ďalšie akcie a kultúrne centrum .

Stavba S2 je inšpirovaná príkladmi zo zahraničia, mnohé veci sme ale vymysleli sami. Plášť a vonkajšiu konštrukciu tvoria prepravky Černej hory zviazané vertikálne kilometrom závitových tyčí a horizontálne dvoma vencami z OSB dosiek. Z vnútornej strany tvoria steny slamené balíky upevňované medzi obyčajné dosky podľa metódy holandského staviteľa Toma Rijvena. Na nich je namieste miešaná hlinená omietka nanášaná rukami počas workshopom vedeného práve Rijvenom. To všetko je postavené pod prirodzenou strechou nadjazdu Rondel, avšak bez toho, že by sme s mostom konštrukčne spájali. Stavba-nestavba nemá základy, leží na štrkovom podklade na starých drevených železničných podvaloch. Vchod tvorí starý lodný kontajner.

Více na konferenci a na https://www.stanica.sk/2013/02/s2/