Prezentace domu z nosné slámy do Lubomíra Cvrka

17.01.2017 20:59

Kdo je Lubomír Cvrk a proč se rozhodl stavěd přírodní dům ze samonosné slámy? I když s tím neměl žádné zkušenosti a sám není stavař?

Ke slámě jsem se dostal po dvou letech meditační praxe, všechno se to postupně vynořilo z Ticha. Ekologické stavby mě přitahují pro svou šetrnost k Zemi a k lidem využitím obnovitelných zdrojů a přírodních materiálů. Přišlo mi důležité přispět k rozvoji této alternativní cesty. Nikdy jsem nebyl kutil a neměl jsem žádné praktické zkušenosti ze stavebnictví. Zúčastnil jsem se několika kurzů, jeden z nich byl opravdu výjimečný - stavba nosné slámy v Chrášťanech u Evy a Marka. Sešla se tam úžasná parta lidí, s nimiž společně tvoříme naše domy. Náš dům bychom nedokázali postavit bez pomoci ostatních lidí, zejména Honzy Vaňka st.

Konstrukce domu:

Pro náš dům jsme zvolili nosnou slámu, která je sympatická svou přímočarostí a jednoduchostí provádění, menšími nároky na dřevěné konstrukce, údajně i lepšími izolačními vlastnostmi. Dům stojí na 30 cm vysokém soklu z kamene a pěnoskelných panelů. Balíky byly od Jirky Pelce, balené lisem Massy Ferguson v rozměrech 45 cm šířka, 36 cm výška, 75 cm délka, lisované na 120 - 130 kg/m3. Stropní konstrukce je dřevěná z fošen 5 x 20 cm skládaných po 50 cm a spojených příčlemi stejné dimenze. Strop je vyplněný vatou Knauf Ecose 20 cm. Záklop stropu je z OSB 22 mm a zespoda je OSB 12 mm. Pod příčkami v patře je grunt z OSB 25 mm s přesahem cca 4 cm na každou stranu mimo příčky. Podlaha v koupelně v patře je celá na OSB 25 mm. Příčky v přízemí jsou ze starých ručních cihel-zvonivek z bouraček v okolí. Podlaha v podkroví bude plovoucí, pod ní bude mirelon a dvě vrstvy hobry. Střecha je sedlová s krytinou z pálených tašek. Krokve jsou v dimenzi 10 x 16 cm, rozpětí do 7 m, s kleštinami. Krokve jsou přiznané v interiéru podkroví. Tepelná izolace střechy je nadkrokevní o mocnosti 40 cm (Knauf Ecose 2x20cm). Napříč domem v přízemí prochází průvlak (trám) o dimenzi 18 x 20 cm, který podpírá strop. Veškeré konstrukční dřevo je smrk z místní pily. Omítky v exteriérech jsou vápenné, v interiéru hliněné. V části přízemí (kuchyň, chodba, koupelna, wc) jsou dlažby, v koupelně je obložen sprchový kout se čtyřspádem, podomítková baterie.

Vytápění a ohřev vody:

Pod dlažbou je elektrické podlahové topení. Obývací část a ložnice bude mít dřevěnou podlahu ze severské borovice. Schody na míru, javor - průběžný. Vytápění domu zajišťují těžká akumulační  kamna s kamnářskou vložkou a výměníkem Romotop. Komín je cihlový, nesystémový, postaru stavěný na maltu, vložkovaný, vložka je zalitá maltou, nepoužívá se minerální izolace. V pokojích v podkroví, v koupelně, v ložnici  a na chodbě v přízemí jsou radiátory. Akumulace tepla do vody se neprovádí. Ohřev TUV zajišťuje elektrický bojler. Upustil jsem od varianty ukládání tepla do vody a ohřevu TUV přes výměník. Nelíbila se mi její technologická složitost, ale ohřev TUV je možné snadno doplnit, pokud se vyplatí. Čerpadlo topení je pro účely ochlazování výměníku při výpadku elektřiny zálohováno UPS elektrickým zdrojem APC, který vydrží s čerpadlem na plný výkon točit 4-5 hodin bez nabíjení.

Voda:

Pitná voda je z vrtu na pozemku, hloubka okolo 30 m. Odpady jsou svedeny do kanalizace, kterou jsme vybudovali na vlastní náklady. Voda ze střechy bude svedena do retenční nádrže objemu 4m3 a bude sloužit na splachování WC a zahradní zálivku.

Doplňkové stavby:

Dům má přístavek, který jsme museli udělat z cihel, aby náš PNP nepřesahoval na sousedův pozemek. V přístavku je vchod, spižírna, technická místnost a dílna. Přístavek má naplánovánu zelenou střechu. Celková užitná plocha domu je 120-130 m2. Na pozemku jsme též vybudovali cihlový klenbový sklípek rozlohy asi 20m2, který leží mimo dům. Vše svépomocí pod vedením Jana Vaňka st., což je skutečný mistr mnoha řemesel.

Cena:

Stavba samotného domu vyjde na 2,5 mil. Kč, nezahrnuje sklípek a terénní úpravy před a po stavbě, a potrvá cca 3 roky. Přestěhujeme se pravděpodobně v první polovině roku 2017. Ze stavby máme mnoho cenných zkušeností nejen technických, ale i vztahových. Stavba významně zasáhla do rodinného života, ale zvládli jsme to.

Více o stavbě a o jejím příběhu a příběhu stavebníka na konferenci...

Fotky z průběhu stavby jsou k náhledu zde:

https://www.facebook.com/slamak.hvozdec/