Ochutnávka z programu III. ročníku

15.10.2015 20:50

Vážení a milí příznivci přírodních staveb, přinášíme první informace o programu III. ročníku.

Jsme domluveni s  Honzou Křivonožkou , kamnářem, který již na I. ročníku konference vystupoval. Na Kaprálově mlýně postavil pec a nyní bude spolupracovat i na chlebové peci, jestliže se povedou, možná nám ji představí v praxi. Opět budeme mluvit o vytápění, sálání, konstrukci topidel apod.

Pozvání přijal i Michal Kriška, který na VUT zkoumá a vylepšuje konstrukce kořenových čistíren. Má opět nějaké novinky, vylepšení a poznatky. Kořenovkám svítá na lepší časy. Máme se na co těšit, opravdu. Myslím, že v navrhování a povolování nás čeká drobná revoluce...

V této souvislosti jsem včera mluvil i s Karlem Plotěným ze společnosti ASIO. Tato společnost se zabývá mimo jiné čištěním odpadních vod a hospodařením s vodami v domě, tedy šedé, žluté dešťové apod. Jak jsem se dozvěděl, získali certifikát na své výrobky a konstrukce biologických čistíren (kořenovek) tak, že je bude zřejmě možné pouze ohlašovat! Na konferenci nás s tím seznámí a budou prezentovat i způsoby hospodaření s vodami v domě.

Dalším lektorem bude architekt Mojmír Hudec, který má za sebou nejednu zdařilou realizaci přírodních staveb. Požádal jsem ho, aby vybral pár staveb a provedl nás procesem návrhu, realizace a následnými zkušenostmi s bydlením vnich. Mluvit budeme zřejmě i o pasivních domech z přírodních materiálů.

Jednám i s Björnem Kierulfem (SK) ze společnosti CREATERA, ten by nám mohl přestavit stavby z panlů ecococon a představit svůj pohled na stavby z přírodních materiálů a též zřejmě v souvislosti s pasivním standardem.

Dále jednám se permakulturními zahradníky, s tesaři, hlínaři a dalšími odborníky, kteří zde vystoupí.

Celou akci by měl moderovat Dan Grmela, který zde bude mít i přednášku o slamácích. K dispozici budou poradny a letos jsem domluvený i na praktickou ukázku provádění konopného betonu. Provádění konopného betonu včetně přípravy a míchání směsi představí Patrik Majringer. Účastníci si budou moci vyzkoušet jak se sním dělá. Na provednou stěnu bychom pak chtěli v dalším dnu natáhnout hliněnou omítku, a opět ukázat jak to celé funguje od přípravy k nanesení. Uvidíme, jak nám to bude schnout...

Tedy myslím že je opět na co se těšit a zážitků bude fůůůůůra.

Vítáni budou opět všichni, kteří se o přírodních stavbách chtějí dozvědět co nejvíce, v co nejucelenější formě. Projektanti, stavitelé, široká veřejnost, budoucí stavebníci,děti, zkrátka nikoho nevylučujeme. :)

    Za organizaci Ondřej