Můj příběh

Na myšlenku uspořádání konference mě přivedla má osobní zkušenost se sháněním informací o přírodních domech a permakulturních zahradách. Bylo to asi takto:

V polovině roku 2012 jsme si pořídili pozemek na hranici Vysočiny a Jihomoravského kraje. V té době se nám zdál skoro zbytečně velký. Jeho celková rozloha je 1500m2. Postupem času jsme zjistili, že je to spíš minimum, které bychom chtěli do budoucna rozšiřovat.

Jelikož jsem stavební inženýr projektant, začal jsem navrhovat dům, který bychom si na pozemku mohli postavit. Vytvořil jsem studii konvenčního domu z cihel, betonu, kovu, skla apod. Byl to, dle mého názoru, pěkně a prakticky navržený domek pro čtyřčlennou rodinu a auto :) Nicméně nás to nijak neoslovovalo a nenaplňovalo. Byl to prostě dům a nic víc.

Pak se mi dostala do rukou kniha o permakulturních zahradách a já jsem začal kreslit dům organických tvarů. Bylo to najednou něco jiného. Když jsem nové studie ukázal mojí ženě, byla z toho nadšená. Když měl dům organický přírodě blízký tvar, okamžitě se nabídla myšlenka, že by měl být i zpřírodních materiálů postaven. Protože jsem ze své praxe příliš o domech z přírodních materiálů nevěděl a na škole se to v podstatě nevyučuje, začal jsem se shánět po informacích. Nakoupil jsem si literaturu, absolvoval kurzy a workshopy, navštívil několik již provedených staveb a setkal se s lidmi, kteří se tímto oborem zabývají. Zjistil jsem, že je možné postavit si dům z přírodních materiálů, který bude mít minimální nároky na energie, nebude příliš drahý, bude v něm zdravé prostředí a bude vypadat podle našich představ, dokonce je možné postavit ho bez větších obtíží i svépomocí. Nicméně tento proces trvá už zhruba rok a stále si nejsem jistý, zda mám ke stavbě našeho domu a jeho začlenění do zahrady dostatek informací.

Druhá věc, kterou jsem zjistil, je ta, že informace a znalosti, které jsem shromáždil a stále shromažďuji, nejsou u nás nabídnuty v ucelené podobě a v odpovídající odborné kvalitě. Toto zjištění mě pak přivedlo na myšlenku, že bych mohl dát dohromady řemeslníky, projektanty, stavitele a výrobce přírodních materiálů a uspořádat soubor přednášek, kde by ve strukturovaných přednáškách a ve srozumitelné formě bylo probráno vše okolo přírodních staveb. Zkrátka aby informace z různých koutů naší země a různých oborů byly v jeden čas na jednom místě a pro lidi, kteří o ně mají zájem. Proto vznikla tato konference.

A co se týče našeho vlastního domu a zahrady? Projekt postupně stále vzniká a musím říct, že je to proces, kterým se učí v podstatě celá rodina. Vím, že když využiji rad a pomoci lidí se zkušenostmi, bude nás to stát méně času, peněz i energie, která by mohla být vynaložena účelněji.

Budu se těšit na setkání se všemi, kteří se rozhodli stavět svá obydlí v souladu s přirozeností a s lehkostí, se kterou realizuje svá díla i sama příroda.